Stolar, 4 st, Axel Einar Hjorth, Modell "Typenko", NK Nordiska Kompaniet, 4 november 1931. Brickmärkt. Betsad björk, genombruten rygg, lös stoppad sits, slitage. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning -
Bokhylla, bokhylla med underskåp och lådinredning Axel Einar Hjorth (1888-1959) Stockholm 1930-tal, höjd 104 cm, bredd 120 cm, djup 32 cm. Post 2(4) - denna post är villkorad. Se 384 3365 för
Etagebord med låda, Axel Einar Hjorth (1888-1959), Brännstämplad, Egen verkstad. Bredd: 70 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 67 cm, nyckel, slitage. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning -
AXEL EINAR HJORTH. "Typenko", Bokhylla, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1933, formgiven 1931, svartlackerad björk. Möbler - Skåp & Hyllor - Auctionet